Volně prodejné přípravky

Customer Health

Samoléčba je nedílnou součástí moderního přístupu ve zdravotnictví. Z tohoto důvodu je na trhu velké množství volně prodejných léků, jejichž mechanismus účinku je založený na relativně úzkém počtu účinných látek. Inovace v oblasti volně prodejných léčiv tedy spočívají zejména ve vývoji nových forem léků, odlišnosti v dávkování a inovaci již existujících účinných látek. 

Společnost Angelini Pharma investuje do výzkumu a vývoje účinných látek určených k léčbě méně závažných onemocnění a rovněž do získání registrací pro nové účinné látky, které se používají u volně prodejných léků. V důsledku toho je portfolio volně prodejných léků Angelini vysoce diverzifikované a zahrnuje nové produkty zaměřené na širokou škálu skupin pacientů, jako jsou děti, dospělí, ženy a starší lidé. Mezi výhody volně prodejných léků oproti lékům na předpis patří zejména jejich snadná dostupnost a nižší náklady. Navíc jsou tyto léky s ohledem na konkurenční prostředí vyvíjeny tak, aby co nejvíce vyhověly vysokým nárokům pacientů a obstáli na konkurenčním trhu.  Tyto faktory dodatečně přispívají ke zvýšení adherence k léčbě s pozitivním dopadem na léčbu samotného onemocnění a zároveň snižují náklady na zdravotní péči.

Angelini Pharma vždy uznávala a podporovala postavení pacientů v terapeutickém přístupu zodpovědné samoléčby v souladu se základními kritérii vhodného užívání léků.

 

Bolest v krku

 • Příznaky

  Bolest v krku trápí poměrně často velkou část populace. Údaje od praktických lékařů hovoří o tom, že až jedna třetina pacientů k nim přichází právě z tohoto důvodu. Bolest v krku je provázená zarudnutím, otokem, škrábáním, pálením, chrapotem či potížemi při polykání. Většinou jde o jednoduché příznaky spojené s infekčním onemocněním dýchacích cest. V případě lehkých obtíží lze tento problém zvládnout samoléčbou.

 • Příčiny

  Nejčastější příčinou bolesti v krku je zánět. Jedná se o přirozenou obrannou reakci organismu na různé cizí podněty – přítomnost škodlivých virů, bakterií, kvasinek či mechanického poranění. Je velmi těžké rozlišit virovou a bakteriální infekci dýchacích cest, neboť příznaky jsou velmi podobné. Proto je nasnadě co nejdříve potlačit zánět, čímž ustoupí výše uvedené příznaky, které jej provází. Nemocí projevujících se bolestí v krku je mnohem více. Ohlašuje se tak například i závažnější mononukleóza, refluxní choroba jícnu (známé pálení žáhy) či zvětšená štítná žláza. Důvodem bolesti krku ovšem mohou být i alergie (tvoří se více hlenu a sliznice otékají), znečištěné ovzduší, tabákový kouř nebo suchý vzduch. Vzácně může jít o projev závažnějších onemocnění, jako je rakovina hltanu či jícnu. Pokud se bolest v krku objevuje dlouhodobě či opakovaně, je vhodné navštívit lékaře.

Ženské záněty

Gynekologické záněty

 • Role intimní hygieny pro vulvovaginální zdraví

  Vnější část intimních partií (vulva) chrání vnitřní ženské pohlavní orgány před infekcemi.1

  Sliznice v intimní oblasti se od kůže na povrchu těla liší v mnoha ohledech, a to v:

  • hydrataci
  • propustnosti
  • citlivosti na dotek
  • vizuálně rozpoznatelném podráždění
  • vyšší náchylnosti k lokálně aplikovaným látkám1

  Dle mezinárodních doporučení je každodenní šetrná očista intimních partií důležitým aspektem hygieny podporující intimní zdraví. Ženy by měly být povzbuzovány, aby si pečlivě vybraly klinicky testovaný produkt s léčivými vlastnostmi, který poskytuje cílené antimikrobiální a další zdravotní přínosy, aniž by negativně ovlivnil přirozenou vulvovaginální mikroflóru.1

 • Ochrana před infekcemi

  Normální vaginální mikroflóra, kyselé vaginální pH a vaginální výtok jsou součástí vrozených obranných mechanismů intimních partií, které chrání před vulvovaginálními infekcemi. Některé druhy bakterií pomáhají udržovat kyselé pH a soutěží s vnějšími patogeny o přilnutí k vaginální sliznici.1 Zde je třeba zdůraznit význam vaginální kyseliny mléčné, která má přímý vliv na vaginální zdraví. Potlačuje růst nepřátelských bakterií spojených s bakteriální vaginózou a hraje důležitou roli v lokální imunitní obranyschopnosti.1

 • Vulvovaginální infekce

  Existuje mnoho faktorů, které mohou narušit přirozenou mikroflóru a způsobit infekci, jako například:

  • imunitní nedostatečnost
  • hormonální změny
  • stres
  • použití přípravku nevhodného pro intimní hygienu1

  Vulva citlivá na dermatitidu a další dermatologické patologie, zejména pokud je bariérová funkce sliznice narušena faktory, které tvoří normální vulvální prostředí, jmenovitě vlhkostí (moč, vaginální výtok), enzymy, třením a teplem.1

  Příznaky vulvovaginálních poruch jsou zejména svědění, bolest a nepohodlí, změny barvy a struktury kůže a mohou mít významný dopad na kvalitu života ženy.1 Rozsáhlá studie potvrdila, že vaginální mikroflóra, v níž dominují laktobacily, odpovídá zdravému vaginálnímu mikroprostředí. Bakteriální vaginóza je mikrobiální nerovnováha, kdy se snižuje množství laktobacilů a zvyšuje se diverzita a přítomnost ostatních anaerobních bakterií. Nerovnováha v poševní mikroflóře je trvale spojována se zvýšeným rizikem viru lidské imunodeficience (HIV), lidského papilomaviru (HPV), viru herpes simplex typu 2 (HSV-2) a infekce Trichomonas vaginalis.1

References

 1. Chen Y, Bruning E, Rubino J, Eder SE. Role of female intimate hygiene in vulvovaginal health: global hygiene practices and product usage. Women’s Health 2017;13(3): 58-67.

Kašel

 • Charakteristika kašle

  Kašel je účelný obranný mechanizmus, který udržuje průchodnost dýchacích cest. Není tedy onemocněním ale pouhým průvodním jevem různých onemocnění nebo jejich kombinací. Jedná se o nejčastější příznak chorob respiračního ústrojí. Sliznice dýchacích cest je pokryta hlenem a řasinkami. Řasinky si můžeme představit jako trávník, který vlnivým pohybem transportuje hlen a cizí částice z plic ven. Řídký hlen čistí a zvlhčuje vdechovaný vzduch, zachytí a obalí bakterie a drobné nečistoty, jakož i prach, ale i částice cigaretového kouře. Tvorba řídkého hlenu je tedy přirozená.

  Tvorba hustého hlenu je však často vyvolána infekcí a způsobuje vlhký kašel. Zánět horních cest dýchacích je zpravidla provázen otokem a překrvením dýchací sliznice a dochází k dráždění k suchému kašli, který může být obtěžující zejména v noci. Vzhledem k tomu, že při suchém kašli nedochází k očistě dýchacích cest, můžeme ho nazvat i kašlem neúčelným.

 • Druhy kašle

  Suchý, dráždivý kašel

  Tento typ kašle bez produkce hlenu je způsoben otokem a překrvením sliznice. Provází většinou počátek zánětu průdušek (bronchitidy) a během několika dnů přechází v produktivní vlhký kašel. Suchý dráždivý kašel je obtěžující, vysilující a omezuje aktivity pacienta. Noční záchvaty kašle mohou způsobit nespavost a snížit tak kvalitu života. K útlumu suchého dráždivého kašle se používají léky tlumící kašel – antitusika.

  Vlhký, produktivní kašel s vykašláváním hlenu

  Vlhký kašel se objevuje v pozdější fázi onemocnění dýchacích cest, především u zánětu průdušek (bronchitidy). Odkašlávání způsobuje také přítomnost hlenu z horních dýchacích cest, který může nastat v důsledku zánětu nosohltanu, zánětu dutin, patologickému zbytnění nosohltanové mandle (vzniklé obvykle následkem chronických rinosinusitid). Zde je nutné podpořit vykašlávání vznikajících hlenů dostatečným příjmem tekutin a léky určenými výhradně na vlhký kašel – mukolytiky.

Bolest svalů

 • Charakteristika

  Bolest svalů a šlach obvykle bývá projevem zánětu nebo namožením postiženého místa.Vnímání bolesti je velmi subjektivní, a proto někteří pacienti pociťují pouze mírnou bolest při pohybu zatímco jiní velmi silnou bolest, a to i v klidové poloze. Intenzita bolesti záleží nejen na subjektivní percepci, ale také na závažnosti příčiny. Těch může být celá řada:

  • Sedavé zaměstnání
  • Špatné držení těla
  • Jednostranná zátěž při sportu
  • Zranění
  • Zánět