Transparency

Transparentní spolupráce
Spolupráce mezi těmi nejlepšími zdravotnickými odborníky/zařízeními a farmaceutickými společnostmi je neodmyslitelnou součástí zdravotnického systému. Jako taková má pozitivní vliv na kvalitu poskytované péče i hodnotu budoucího medicínského výzkumu. Odborníci disponují cennými znalostmi o zvládání léčby a onemocnění, které následně pomáhají farmaceutickým společnostem posouvat hranice moderní medicíny. Obě strany se pravidelně setkávají během vědeckého výzkumu, klinického hodnocení, vzdělávacích aktivit atp.
Je to však právě spolupráce mezi odborníky a průmyslem, jež může vytvářet potenciál pro střet zájmů. Dnes a denně jsme svědky sílícího tlaku veřejnosti, médií i politiků na zprůhlednění a objasnění těchto vztahů. Napadána je integrita zdravotnických odborníků při předepisování léčiv i odborná úroveň spolupráce. Evropská federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA) si tyto tlaky dobře uvědomuje. Po diskusi s odbornými i průmyslovými kapacitami proto přistoupila k přijetí Disclosure kodexu, který dává vzniknout iniciativě „Transparentní spolupráce".
Co přináší „Transparentní spolupráce"?
Primárním cílem této celoevropské iniciativy, jejímž vzorem je americký Sunshine Act, je objasnit rozsah i podstatu spolupráce mezi zdravotnickými odborníky/zařízeními a farmaceutickými společnostmi a ozřejmit výši souvisejících plateb. Zveřejnění informací se vztahuje na všechny zdravotnické odborníky a zdravotnická zařízení, která v daném období spolupracovaly se společností Angelini Pharma Česká republika s.r.o.
Kde a kdy budou informace zveřejněny?
Informace o realizované spolupráci budou umístěny v databázi Transparentní spolupráce AIFP. Databáze spolupracujících odborníků a zařízení za předcházející rok je uveřejněna nejpozději 30. 6.
Spolupráce s pacientskými organizacemi
Český občanský spolek proti plicním nemocem
Český občanský spolek proti plicním nemocem (ČOPN), Klinika pneumologie Fakultní nemocnice Bulovka a 3. LF UK, Budínova 67/2, 180 81 Praha 8 – Libeň
Základním záměrem ČOPN je posilovat aktivity zaměřené přímo na členy ČOPN i plicní pacienty obecně a sloužící především ke zlepšení jejich informovanosti o problematice plicních nemocí a prohlubovat vzájemnou informovanost odborníků a laiků.
Dlouhodobým cílem je zařadit do plánu činnosti i aktivity, sloužící ke zkvalitnění života pacientů s plicními nemocemi.
Spolupráce s ČOPN:
Finanční podpora v roce 2024 – 25.000,- Kč na zveřejnění loga na stránce www.copn.cz.
EpiStop
EpiStop, Plzeňská 311, Praha 5 - Motol, 150 00
Zapsaný spolek EpiStop vytváří platformu pro setkávání, spolupráci a aktivní činnost všech skupin a osob, které mají vztah k lidem s epilepsií (pacientů, zástupců pacientských organizací, zdravotníků, odborných společností, sociálních poradců, úředníků státní správy, zástupců médií) s cílem zlepšit postavení těchto osob ve společnosti.
Spolupráce s EpiStop:
Finanční podpora v roce 2024 – 15200,- Kč nákup publikace 40x publikace Žena a Epilepsie
Společnost E
Společnost E / Czech Epilepsy Association, z. s., Liškova 959/3, 142 00 Praha 4
Společnost E dodává lidem s epilepsií a jejich blízkým sílu zvládat náročné životní situace a zlepšuje jejich postavení ve společnosti.
Spolupráce se Společnosti E:
Finanční podpora v roce 2024: 30000,- Kč nákup pacientských brožur 400 ks + vizitky první pomoci 1000 ks , 30000,- Kč – nákup dat a konzultace