HEADWAY – NOVÁ ROAD MAPA V OBLASTI DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

Headway

Zátěž duševního zdraví celosvětově narůstá. Pouze v Evropě postihují různé formy duševních poruch ročně téměř 40 % celkové populace, což vede k předčasné úmrtnosti a ovlivňuje fungování a kvalitu života pacientů i jejich rodin.

Od vypuknutí pandemie COVID 19 v roce 2020 se úzkost a stres výrazně zvýšily, zatímco drtivá ztráta rodinných příslušníků a strach z nákazy přispěly k hlubokému smutku a strachu ve společnosti. Kromě posledně jmenovaného mají důležité společensko-ekonomické dopady nezbytná blokovací opatření a sociální izolace, která vyvolává sdílenou úzkost, protože podniky bojují o přežití a jednotlivcům hrozí ztráta příjmu a zaměstnání. Jak zdůraznil generální ředitel WHO v květnu 2020, dopad pandemie COVID 19 na duševní zdraví populace je skutečně mimořádně znepokojivý.

Provádění politik péče o sociální, fyzické a duševní zdraví by proto mělo být prioritou pro evropské zdravotnické systémy, aby se zvýšil přístup k celkové kvalitě péče. Za tímto účelem některé země zavedly nové politiky a legislativu v této oblasti a mnohé z nich dosahují pokroku v poskytování komunitních služeb duševního zdraví, i když mezi Evropou stále existují velmi významné rozdíly.

Sdílení místních zkušeností a osvědčených postupů v oblasti duševního zdraví má proto prvořadý význam pro optimalizaci rámce, diagnózy, léčby a nezbytné sociální integrace všech pacientů.

V této souvislosti Angelini Pharma aktivovala iniciativu Headway v návaznosti av souladu s programy, aktivitami a plány Světové zdravotnické organizace a mezinárodních institucí a organizací.

Projekt byl zahájen v roce 2018 ve spolupráci s uznávaným italským think tankem The European House – Ambrosetti a jeho cílem je podporovat duševní zdraví ve všech oblastech – v souladu s nedávným přístupem „Zdraví ve všech politikách“ podporovaným Evropskou unií – tím, že podněcuje diskusi. o sociálních a zdravotních politikách na evropské i místní úrovni, podporující přijetí inovativních cest pro diagnostiku, léčbu a sociální zotavení. Konečným cílem je pokročit v současném paradigmatu zvládání a léčby duševních poruch tak, aby sociální a zdravotní systémy každé země EU mohly zajistit adekvátní a efektivní způsoby léčby a péče a zároveň podporovat lepší kvalitu života. pro pacienty posilující legitimní sociální začlenění.

Dne 9. října 2019 byla první dvouletá cesta společnosti Headway završena fórem na vysoké úrovni pořádaným Evropským parlamentem. K akci se připojili mimo jiné europoslanci, evropští multidisciplinární odborníci a akademici, ekonomové v oblasti zdraví a zástupci sdružení pacientů, aby diskutovali a sdíleli názory a závěrečná doporučení.

V návaznosti na potřebu zvýšit povědomí o duševním zdraví v těchto těžkých časech v říjnu 2020 Angelini Pharma – podporovaná Evropským domem – Ambrosetti – realizovala „Headway Mental Health Week“, týden akcí, debat a svědectví, během nichž odborníci na duševní zdraví , sdružení pacientů a občané zvýšili povědomí o problematice duševního zdraví, aby překonali stigmatizaci, která duševní onemocnění často doprovází.

V roce 2021 je cílem Headway pokračovat v práci na sdílení znalostí a vědět, jak předcházet, diagnostikovat, zvládat a nacházet řešení, která snižují zátěž duševních stavů nejen ve zdravotnictví, ale také na pracovištích, ve školách a ve společnosti. obecně. Za tímto účelem Evropský dům - Ambrosetti ve spolupráci s Angelini Pharma vypracoval model analýzy výkonnosti evropských zemí v oblasti duševního zdraví ("Index duševního zdraví Headway") se zvláštním zaměřením na oblasti zdraví, společnosti, Škola a práce, uskutečnila 7. října institucionální akci k představení „Indexu duševního zdraví Headway“ v Bruselu a znovu aktivovala 2 multidisciplinární platformy v Itálii a Španělsku, které zahrnují odborníky na duševní zdraví z různých sektorů.

V roce 2022 bylo cílem „Headway“ aktualizovat model analýzy (New „Headway – Mental Health Index“) integrující novou oblast, kterou je environmentální kontext. Ten bere v úvahu jak environmentální (např. znečištění, klima atd.), tak fyzický kontext (např. přírodní katastrofy, bezpečnost, kriminalitu atd.). Aktualizace dat také zachycuje dopady pandemie COVID-19 na duševní zdraví, ale také aktuální kontext charakterizovaný krizí na Ukrajině. Poslední výsledky byly sdíleny na institucionální akci v Bruselu 28. září v Evropském parlamentu.

Pierluigi Antonelli jako generální ředitel řekl: „Tato zpráva znovu zaměřuje mezinárodní pozornost na význam environmentálních vlivů na duševní zdraví, jako je změna klimatu, ekonomická recese nebo geopolitické krize, jako je válka na Ukrajině. Duševní poruchy nadále představují pro komunity obrovskou sociální a ekonomickou zátěž. Statistiky z Indexu duševního zdraví 2.0 ukazují, že do roku 2030 budou poruchy duševního zdraví tvořit více než polovinu celosvětové ekonomické zátěže v důsledku nepřenosných nemocí, a proto musíme jednat hned!“